Zahrádky se už dávno nepoužívají pouze k pěstování okrasných či užitkových rostlin, ale sloužívají také jako místa odpočinku. K tomu je však potřeba zahradu náležitě vybavit. Důležité je koupit nejen vhodný nábytek, ale také zastřešení. To může mít například formu pergoly.
Polovičatá řešení nefungují
Pergoly nejsou obecně moc drahé. Základní modely se dají pořídit za pár tisícovek, nicméně i taková cena je pro někoho moc. Proto na českých zahradách rostou jako houby po dešti různé svépomocí postavená zastřešení, která jsou v lepším případě pouze nepříliš funkční, v tom horším dokonce nebezpečná.
Než složitě natahovat přes verandu nepromokavou plachtu či něco podobného, je mnohem jistější jednou nejet na dovolenou k moři a našetřit si tak na pergolu. Kvalitní kousek může sloužit klidně dlouhá desetiletí. Samozřejmě záleží na kvalitě provedení i použitém materiálu.
Z čeho se pergoly nejčastěji vyrábějí?
Dnes už se můžeme běžně setkat i s pergolami z plastu. Zlatým standardem je ovšem stále dřevo a rovněž hliník.
Dřevo je oblíbené hlavně pro své vizuální vlastnosti. Jelikož se jedná o přírodní materiál, do prostředí zahrady dokonale zapadne. Navíc takovéto pergoly vydrží skutečně hodně dlouho, jen se musí náležitě opečovávat. K tomu stačí dvakrát za sezónu konstrukci natřít speciálním ochranným olejem.
Hlinkové pergoly také vypadají dobře, hlavně tedy v moderně laděných zahradách. Hlavním důvodem, proč sáhnout právě po hliníkové pergole, je odolnost. Ta je opravdu velmi dobrá. Hliníkové modely se navíc nemusí nijak udržovat.
Speciální typy
Kdo si bude chtít své zahradní posezení vypilovat do naprosté dokonalosti, koupí si místo klasiky bioklimatickou pergolu. Její střecha je tvořena lamelami, jež nejenže dokáží vytvářet stín, ale zároveň lze s jejich pomocí snadno regulovat proudění vzduchu.
Pergola se navíc dá vylepšit i bočním stíněním. Stačí si pořídit vhodnou látkovou roletu a nainstalovat ji na stěnu.